Med dette sommerhus finder I et hyggeligt, lyst og på alle måder skønt sommerhus i populære Hejlsminde. Det indbydende køkken-alrum er husets naturlige samlingspunkt og danner rammen om mange hyggelige stunder, hvad enten det er med fælles madlavning, brætspil eller afslapning i godt selskab. Samlet set er køkken-alrummet husets hjerterum, og det er kendetegnet ved et fantastisk lysindfald fra det store glasparti, der strækker sig fra gulv til loftets kip og lukker lyset ind dagen lang. Her oplever I en helt særlig rumfornemmelse, hvor inde og ude smelter sammen.
Husets hjerterum fortsætter naturligt udenfor, hvor de mange terrasser nærmest omkranser hele huset og skaber skønne muligheder for at nyde udelivet fra morgen til aften. Her kan I finde læ, sol eller skygge alt efter behov. Til familiens yngste er der både gynge og sandkasse, og skulle I få lyst til en nat under åben himmel, kan I benytte shelteret i haven og nyde synet af flammerne fra bålstedet, mens mørket falder på. Med den korte afstand til stranden er det oplagt at tage på en dejlig dag ved vandet med badebro, børnevenlig strand og lavt vand samt næsten endeløse gåture langs vandkanten i det hvide sand. Når kufferten pakkes, er anbefalingen derfor klar: husk badetøj og solcreme. Efter en dag fyldt med frisk luft og strandliv kan I vende hjem til sommerhuset, hvor husets egen wellnessafdeling byder på både spa og sauna den perfekte afslutning på en aktiv feriedag.
Hejlsminde er kendt for sin smukke natur med skovområder, åbne landskaber og den rolige kyststrækning ud mod Lillebælt. Området indbyder til cykel- og vandreture i det kuperede terræn, hvor udsigten over vandet og de grønne omgivelser skaber en helt særlig stemning. Samtidig er der gode oplevelsesmuligheder i nærområdet med caféer og maritim stemning ved havnen i Hejlsminde, og inden for kort køreafstand finder I både shopping, kultur og byliv i Kolding. Her kan I kombinere naturferien med museumsbesøg, spændende butikker og hyggelige spisesteder, så der er noget for både store og små.
Priser og ledige perioder »