Et skønt sommerhus med både spa og sauna samt brændeovn, beliggende i rolige omgivelser for enden af en lukket vej på en 1.000 m stor grund. Grunden grænser op til et beskyttet naturområde, hvor der ofte er besøg af hjorte, harer, ræve og fasaner, og fuglekvidder er som regel det eneste, der bryder stilheden. Langs huset løber der en å, hvilket man bør tage hensyn til, hvis man har små børn, da de ikke bør færdes uden opsyn i nærheden af åen.
Stranden ligger i gåafstand og regnes som en af Møns bedste og mest rolige, med fint sand og flere små hyggelige bugter. Der er også gode muligheder for at fiske i området og det er tilladt at holde picnic eller grille på strandområdet.
Huset er velindrettet med tre soveværelser. Sovepladserne fordeler sig på to dobbeltsenge med gode madrasser samt en hjørnesofa, der kan slås ud til dobbeltseng. Hele huset har WiFi, og der er Apple TV med Netflix samt Chromecast, så man selv kan streame kanaler via telefon. Danske tv-kanaler er også tilgængelige.
Der er to badeværelser med bruseniche, hvor det store badeværelse også har spa, sauna og vaskemaskine. Begge badeværelser har gulvvarme.
Køkkenet er funktionelt indrettet med køleskab og fryser, ovn, komfur, opvaskemaskine samt alt nødvendigt køkkenudstyr. I tilknytning til køkkenet er der et stort alrum til overtøj, forråd og service.
Køkkenet åbner ud til en lys og rummelig stue med ny brændeovn, spiseplads til seks personer og hyggelige møbler til afslapning. Derudover er der et lille hyggerum/alkove med lænestol og gode bøger, perfekt til et roligt pusterum.
Fra stuen er der direkte adgang til en stor, delvist overdækket terrasse, hvor man kan nyde solen hele dagen fra morgenkaffe til aftensmad og sundowner med snacks. I det sene eftermiddagslys kan man være heldig at se glenter kredse over træerne.
Terrassen har læhegn og en lav indhegning på 100 m ideelt for børn, der ikke må forlade terrassen. Morgensolen kan også nydes fra en lille terrasse på husets nordside, med frit udsyn til det store naturområde og dyrelivet. Fra samme terrasse er der ofte mulighed for at opleve en fantastisk solnedgang og et lækkert måltid tilberedt på el-grillen kan sætte punktum for en dejlig dag
Møn er et dark sky-område, så nattehimlen er ofte imponerende med stjerner. For sightseeing er der mange muligheder inden for kort afstand: Den hyggelige by Stege med mange butikker ligger kun 6 km væk, Klintholm Havn byder på gode restauranter, og Møns Klint ligger ca. 15 km fra huset. Til dessert kan man besøge Møns Is, kun 2 km væk. Tre af øens store kirker med kalkmalerier ligger også kun få kilometer fra huset.
Priser og ledige perioder »